Staffing

Headteacher: Mrs Juliet Wright

Deputy Headteacher: Mrs Munir Irfan (Math Leader and Assessment)

Assistant Headteacher: Miss Vicki Cox (Y2 teacher, EVC, Computing, PE, Science leader and NQT Mentor)


School Administrators:

Mrs Amber Ross (School Business Manager)

Mrs Beverley Gilyard (Administrator)

Mrs Sameena Hussain (Administrator)

 

Site Manager and Premises Staff:

Mr Gary Broadhead (Site Manager)

Sajida Hameed

Reeta Masih

Farhat Moughal

Famida Shafiq

Sajida Ulfat


Full time teachers: 

Mrs Parveen Ayoob (Nursery and EYFS leader)

Miss Rachael Wardman (Nursery teacher)

Mrs Catherine Adams (Reception teacher)

Mrs Vanessa Holt (1VH teacher and Read write Inc Manager)

Miss Danielle Rolfe (3CW teacher)

Mrs Gulshan Gull (3EW teacher) 

Miss Hermani Charles (4CO teacher)

Mrs Lisa Orrell (4CO teacher)

Miss Kelly Large (5KL teacher)

Mrs Sonya Perry (6PB teacher and SENDCo)

Mrs Sameena Boota (6PB teacher and Literacy Leader)

Mrs Simirit Bharaj (6PB teacher)


Support staff

Mrs Brenda Auton (Nursery Nurse)

Mrs Zahira Bano (Nursery Nurse)

Mrs Zakia Begum (Nursery Nurse) 

Mrs Shareen Iqbal (Parental Involvement Officer)

Miss Michelle Pemberton (Nursery Nurse)

Mrs Saira Akhtar (Learning Mentor)

Teaching Assistants:

Mrs Shabina Ahmed (TA)

Mrs Nazmeen Bibi (TA)

Mrs Najma Ali (TA and Support for Statemented Children)

Mrs Hazel Bell (TA and SEN Support)

Mrs Bibi Kateeja (TA, SEN Support and Homework Club)

Mrs Iram Kauser (TA and Early Years Support)

Ms Beverley Jane Morris (TA)

Mr Darren Pighills (HLTA and Sports Coach)

Miss Tasmin Ridsdale (TA and Speech and Language Support)

Mrs Sue Ridsdale (HLTA)

Mrs Heather Spellman (TA)

Mrs Debbie Lawson-Smith (TA)

Mrs Diane Walsh (Success Maker and morning club)

Mrs Samera Yasin (TA and New to English Support)

Mr Miroslav Hmilansky (TA and New to English Support)

Mr Mubasir Hameed (TA and PE Coach)

Mrs Sameera Menaz (TA)


Lunchtime Staff

Narghis Ahmed (Lunchtime Supervisor)

Shabina Ahmed (Lunchtime Supervisor)

Rukhsana Bibi (Lunchtime Supervisor)

Robina Kauser (Lunchtime Supervisor)

Beverley Jane Morris (Lunchtime Supervisor)

Sofia Qureshi (Lunchtime Supervisor)

Famida Shafiq (Lunchtime Supervisor)

Abida Sultana (Lunchtime Supervisor)

Bintia Zahra (Lunchtime Supervisor)

Mr Miroslav Hmilansky (Lunchtime Supervisor)

Subpages (1): Educational Trip Letters